Jihovýchodoevropský ovčák

14. března 2018 v 17:42 | Kašparová B. |  Neuznaná plemena


Povaha plemene

Jihovýchodoevropský ovčák je pes vyrovnaný, přátelský k dětem a navíc spolehlivý při hlídání. Je dominantní a hrdý a příliš nedůvěřuje cizím lidem. Potřebuje hodně prostoru k pohybu, jinak by se mohl cítit nevrlý a dokonce i v depresi. Toto plemeno má zřejmý sexuální dimorfizmus (dvojtvárnost), což znamená, že se od sebe pes a fena značně odlišují.

Popis Jihovýchodoevropského ovčáka

Bucovina má velmi svalnaté tělo. Tento pastevecký pes má velkou a širokou hlavu s malýma ušima a modrýma nebo hnědýma očima. Srst je velmi hustá s obvyklým vzorem bílých a černých skvrn, takže ho lze snadno rozpoznat od ostatních ovčáckých plemen.
Velikost feny u kohoutku se pohybuje v rozmezí 64 - 72 cm a u psů 68 - 78 cm. Váha je v poměru k výšce. Dožívá se až 12 let.

Klasifikace FCI

Zatím nepatří oficiálně k uznaným plemenům, ale je zařazen mezi plemena prozatímně uznaná, bez pracovní zkoušky. Číslo standardu 357.

Základní péče o psa

Vzhledem k hustotě srsti tohoto plemene by se kartáčování mělo provádět alespoň jedenkrát denně na pár minut. Každý měsíc by se pes měl vykoupat, aby byl čistý a měl lesklou srst.
Jihovýchodoevropský ovčák je aktivní pes, který potřebuje prostor a pohyb, proto není vhodný do bytu. Dobře se mu bude dařit v domku se zahradou.

Historie plemene Jihovýchodoevropský ovčák

Bucovina má původ v Karpatech (Rumunsko, Srbsko) a na jihu Dunaje zhruba od počátku 14. století. Hlavní chov plemene byl hlavně v oblastech severovýchodního Rumunska v hrabství Bucovina. Sloužil jako pastevecký pes stáda dobytka.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama