Holandský tulipánový pes

14. března 2018 v 17:15 | Kašparová B. |  Neuznaná plemena

Jiný název:

Hollandse Tulphond, Dutch Tulphond, MarkiesjePovaha plemene

Holandský tulipánový pes neboli markýzáček je velmi společenský, milý a přítulný pes charakteristický svou chůzí. Díky této typické vlastnosti je často využíván k hlídání tulipánových plantáží, protože díky opatrnému našlapování nepoškozuje květy. K cizím lidem se chová nedůvěřivě, ale ke svému pánovi a příslušníkům rodiny se chová velmi přátelsky. Holandský tulipánový pes pochází z Trpasličího pudla, Kontinentálního toy španěla a možná také Bretaňského ohaře.

Popis Holandského tulipánového psa

Holandský tulipánový pes má hlavu střední velikosti, čenich zřetelně zašpičatělý, velmi dobře vyvinutý hrudní koš. Srst je delší a hedvábně měkká. Zbarvení je černé, někdy s bílými znaky. Výchova markýzáčka je vcelku snadná, neboť se dobře podrobuje výcviku.
Velikost u kohoutku je 35 cm a váha v rozmezí 9 - 10 kg (váha a výška je u psa i u feny stejná). Dožívají se průměrného věku 12 - 14 let.

Klasifikace FCI

FCI - Neuznané plemeno

Základní péče o psa

Péče o markýzáčka je nenáročná. Pravidelná péče o srst je nutná, nezabere však mnoho času. Aby se odstranily vypadlé chlupy a předešlo se zacuchání srsti, stačí ji jednou týdne pročesat. Je potřeba také udržovat čistý zvukovod a drápky.
S výchovou tohoto psa nebývají problémy. Je inteligentní, učenlivý a rád vyhoví svému pánovi. Efektivní je důsledný, ale zábavný výcvik.
Tento pes se hodí pouze k lidem, kteří mu dokážou poskytnout dostatek prostoru k hlídání a zajistit hodně pohybu.

Historie Holandského tulipánového psa

Holandský tulipánový pes byl vyšlechtěn nizozemskými chovateli v polovině 50. let 20. století ze psů španělů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama