Evropský saňový pes

14. března 2018 v 17:11 | Kašparová B. |  Neuznaná plemena


Povaha plemene

Evropský saňový pes je temperamentní a inteligentní plemeno. Velmi snadno se učí, a proto se hodí na nejrůznější psí sporty včetně poslušnosti. Jsou to psi velmi soutěživí a mají neuvěřitelnou výdrž. Jsou to nekonfliktní psi a snášejí se velmi dobře s jinými zvířaty. Dětem budou báječnými společníky. Velmi rádi aportují a plavou. Pokud je mu zajištěn dostatek pohybu, je z něj vynikající rodinný pes. Nejsou to žádní strašpytlové a jsou si schopni velmi dobře ohlídat svoje teritorium.

Popis evropského saňového psa

Evropský saňový pes dorůstá do výšky psi 65 - 70 cm, feny 60 - 70 cm. Váha se pohybuje okolo 20 - 30 kg. V průměru se dožívá 12 - 13 let. Vzhledem se nejvíce podobají ohařům. Hlava by měla mít širší mozkovnu a zužující se čenich. Oči mají tmavou barvu. Uši mají tvar písmene V se zakulacenou špičkou a jsou nošeny svěšené. Skus je nůžkový. Tělesná stavba je vyrovnaná, ušlechtilá a skrývá v sobě velký silový a vytrvalostní potenciál. Končetiny jsou rovné a dobře osvalené. Ocas je vysoko nasazený, dlouhý a zužuje se do špičky. Srst je krátká, hustá a může být jak tvrdší, tak jemnější. Zbarvení je černé, hnědé, hnědý bělouš světlý i tmavý, černý bělouš, hnědo - bílé a černo - bílé bez grošování. Žluté či béžové ve stejných odstínech jako předešlé barvy. V čistě bílé variantě se nevyskytuje.

Základní péče o psa

Srst ESP nevyžaduje speciální péči. Je ovšem potřeba pečovat o svěšené uši, ve kterých se může hromadit ušní maz, jehož nadměrné množství může vést i k ohluchnutí. V zimě je třeba pečovat o polštářky na nohou, aby nepraskaly. Pokud pes v zimě závodí apod., je vhodné používat speciální botičky. Evropský saňový pes vyžaduje velké množství pohybu a pracovního vytížení. Hodí se téměř pro všechny psí sporty, ale nejvíce je používán pro mushing, a to jak na sněhu, tak na suchu.

Historie plemene evropský saňový pes

Evropský saňový pes pochází z Norska, kde byl také poprvé představen na závodech. Jeho historie není příliš jasná, neboť psi tahající saně se chovali již odedávna. Původně byli tito psi používáni k tahání běžkařů nebo tzv. pulkaře, což byly saně s nákladem tažené psem a člověkem na lyžích. Evropský saňový pes byl vyšlechtěn z německého krátkosrstého ohaře, pointera a greyhounda. Postupně byli přikříženi i alaskan, aljašský malamut či sibiřský husky. Každý pes je téměř originál a skrývá v sobě jinou krev. Díky pointrům mají evropští saňoví psi výborný čich a povahu, po alaskanovi zdědili sílu a po greyhoundovi zase rychlost. Definice tohoto plemene je proto poněkud obtížná. Za ESP se považuje tažný pes, který má v sobě alespoň 50% z německého krátkosrstého ohaře nebo pointera. Nejvíce rozšířen je samozřejmě v zemi svého původu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama