Boerboel – búrský buldok

13. března 2018 v 17:14 | Kašparová B. |  Neuznaná plemenaPlemeno, na jehož formování mělo a má vliv mnoho odlišných faktorů, má podobnou historii jako rhodéský ridžbek. Shodnou má částečně barvu a původ v jihoafrickém vnitrozemí, jinak se ale vyvíjeli zcela odlišně. Hlídač osamělých farem, luxusních usedlostí boháčů nebo diamantových dolů, i tak by se dal búrský buldok označit. Možná právě to mu vyneslo označení nejlepší hlídací pes světa. Impozantní pes s patřičnými fyzickými dispozicemi hlídacího psa, ale i pes obdarovaný mimořádnými duševními vlastnostmi, jehož hlavním úkolem je hlídat a chránit.

Z historie plemene

V jižní Africe se chová již od 17. století, ovšem již 700 let př. n. l. byl vzhled typický u boerboelů zaznamenám u asyrských psů. V předcích má jistě mastify a bulmastify. Do Evropy byl první búrský buldok importován až v roce 1994. Zatímco zmiňovaný ridžbek u nás patří od 80.tých let k velmi populárním plemenům, boerboel si své místo a oblibu vybojoval pouze u hrstky chovatelů. Ovšem vzhledem k jeho síle a ochranářským pudům je to asi tak správně. Boerboel je tedy potomkem psů evropských přistěhovalců do Jižní Afriky a původních psů zde žijících domorodců, ze kterých se nové moderní plemeno vytvořilo až ve 20. století.

Pozitiva plemene

Svalnatý pes typu mastifa má dobře vyvážené proporce a svým tělem celkově budí respekt. Přes svou poměrně vysokou hmotnost je to pes pohybující se velmi hbitě. Příznivci tohoto plemene tvrdí, že má jednu opravu mimořádnou povahovou vlastnost, a tou je skvěle vyvinutá intuice. Právě díky intuici dokáže boerboel vycítit jaký vztah či postoj zaujímá jeho majitel vůči jednotlivým cizím lidem. Má-li jeho pán z někoho strach, ví to jeho boerboel ještě dříve, než člověk sám. Vždy je nejspokojenější, když může plnit úkoly, které mu dal jeho pán a chránit svou rodinu. Nabyde-li dojmu, že jeho pán nebo rodina jsou v ohrožení, začne jednat. Není to však bezhlavý agresor, ale chytrý pes, který umí adekvátně vyhodnotit situaci. Toto plemeno patří k poměrně zdravým typům psů.

Negativa plemene

Psi tohoto plemene potřebují od útlého věku důslednou výchovu a opravdu skvělou socializaci. Nedůvěřivost těchto psů může při špatném vedení rychle a snadno přejít v agresi. Je nutné, aby se boerboel seznámil již v mládí s dětmi, s dopravními prostředky, cizími psy a lidmi. Je vždy vhodnější, když mají tito psi k dispozici pozemek a nejsou chováni pouze v bytě. Nejsou to psi, kteří by byli ideálními parťáky na psí louky a volné výběhy, dokážou si vždy prosadit svoje, a potřebují zkušeného, důrazného psána, nikoli psovoda začátečníka. Umí být i pěkně tvrdohlavý. A přesto, že nevyhledává konflikty s lidmi, vždy je oddaný své rodině, kterou miluje a už to může být pro něj důvodem k jisté ostrosti.

Popis plemene - typické znaky

Země: Jižní Afrika.
Hmotnost: ideálně okolo 65 kg, samci mezi 70 - 90 kg, feny mezi 60 - 80 kg.
Výška: u psa ideálně 66 cm v kohoutku, u feny ideálně 61 cm.
Barva: krémově bílá, červenohnědá, světle žlutohnědá, hnědá a všechny odstíny žíhané.
Klasifikace podle FCI: neuznané plemeno
Postava: upřednostňována je střední výška, osvalená postava silného typu. Směrem k bedrům se trup mírně zužuje.
Srst: hladká, krátká a hustá.
Povaha: spolehlivá, inteligentní, poslušná, sebevědomá, s rozvinutým hlídacím instinktem, respektující rodinné potřeby.

Pro koho je a není plemeno vhodné

Rozhodně s ním nepočítejte jako se strážcem opuštěného objektu. Potřebuje kontakt s lidmi. Své lidi potřebuje mít u sebe, a tak je doslova pronásleduje krok za krokem, ostatně jako asi skoro všichni psi. Na druhém konci vodítka potřebuje mít minimálně stejně tak silného člověk jako je on sám. Při jeho vlastnictví je třeba počítat s tím, že boerboel potřebuje pána, který pro něj bude dostatečnou autoritou. Není to zkrátka a dobře pes pro každého. U tohoto plemene platí více než u kteréhokoli jiného, že jsou to psi, kteří umí být dobrými sluhy, ale zlými pány.

Zajímavosti

Tajemství jména plemene boerboel tkví v afrikánské složenině slov BOER, což znamená farmář a BOEL, což je obdoba anglického slova BULL. Slovem farmář byli označováni i evropští přistěhovalci do Afriky. Překlad dvousloví tedy znamená farmářský býčí pes čili búrský buldok.
V FCI patří k neuznaným plemenům, ale Kennel Union of South Afrika (KUSA) ho uznává. To je důvodem, proč se s ním můžeme potkat i u nás na velkých výstavách.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama